Her satırı ayrı dehşet

Kendisi ve annesine şiddet uygulayan babasını öldüren 19 yaşındaki Haydar Mert’le ilgili iddianame tamamlandı. 5 sayfalık iddianamenin her satırında kadına ve öz evlada işkencenin ayrıntıları yer aldı

Her satırı ayrı dehşet

İstanbul Bahçelievler'de geçen yıl babası Yusuf Cemal Sezgin'i (44) silahla öldüren 19 yaşındaki Haydar Mert Kaymaz hakkında savcılık iddianamesi tamamlandı. Baba şiddeti nedeniyle bir gözünü yitiren genç adam için "haksız tahrik altında" cinayeti işlediği gerekçesiyle 18 yıla kadar hapis istendi. Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aksu'nun hazırladığı 5 sayfalık iddianamenin her bir satırında, kadına ve öz evlada yönelik bitmek bilmeyen tehdit ve şiddetin ayrıntıları yer aldı. Katil zanlısı gencin annesi Songül Çapan'ın yıllardır yaşadıkları dramı gözler önüne süren ifadesi, cinayetin adım adım geldiğini ortaya koydu: "1998'de beni kaçırdı. Sürekli aranması olduğu için resmi nikâh yapmadı. İki çocuğumuz oldu. Çocuklarla ilgilenmedi, benim nüfusuma kayıtlılar. 16 yıl cezaevinde yattı. Cezaevindeyken hep mektupla tehdit etti. Cezaevinden kaçıp annem ve babamla yaşadığım eve geldi. Beni bıçakladı, korkudan şikâyet edemedim. Bizi sürekli tehdit edip şiddet uygulardı. Bir gün beni döverken, kucağımdaki Haydar Mert'in bir gözünün kör olmasına neden oldu. Dişime çekiçle vurarak 7 dişimi kırdı. Uyuşturucu kullanırdı. 2016-2019 arası ikinci evliliğimi yaptım. İkinci eşim ölünce oğlum aracılığıyla yeniden iletişim kurmak istedi. Haydar Mert'i arayıp, 'Gelmezsen anneni, karını, kız kardeşini ve küçük kızını Silivri'ye kaçırıp ağaca bağlar tecavüz ederim, sonra işkence ederim. Videosunu da çeker sana atarım' dedi."

'SİLAHI VERMEYE GİTTİM'
Silahı cinayetten 15 gün önce babasının kendisine verdiğini anlatan Haydar Mert ise daha sonra sürekli silahı geri isteyen babasına annesine karşı kullanabileceği ihtimali nedeniyle geri vermediğini aktararak, "Babamın dükkânına gittim. Amacım kendisine silahı verip bir daha görüşmemekti. Beni gördüğünde herhangi bir konuşma geçmeden küfür etti. Küfredince silahı aldım ve babama doğru bir el ateş ettim" ifadelerini kullandı.

EZİYET BOYUTUNDA
Savcı, iddianamesinde dikkat çeken şu değerlendirmelerde de bulundu: "Soruşturma kapsamında Yusuf Cemal Sezgin'in, Haydar Mert Kaymaz'ın biyolojik babası olduğu ancak nüfus kaydında baba olarak gözükmediği, kendi nüfusuna kayıt ettirmediği, doğduğu günden itibaren maddi ve manevi hiçbir şekilde babalık görevini ifa etmediği, babası olarak kabul etmenin hukuken ve vicdanen imkanı olmadığı kanaatine varılmıştır. Sezgin'in kanaat oluşturması açısında sabıka kaydına bakılmış ve 2 sayfa sabıkasının olduğu görülmüştür ve cezaevi dışında Songül Çapan'a yönelik olarak pek çok şiddet uygulamış, çoğu ise eziyet boyutuna varmıştır."

Sabah

Bu haber 24.02.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.sabah.com.tr
Haberi Kaynağında Oku

Sabah

Bu haber Sabah kaynağından 24.02.2021 tarihinde alınmıştır.
https://www.sabah.com.tr
https://www.sabah.com.tr/yasam/2021/02/24/her-satiri-ayri-dehset