Covid19 döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmede etkisi inanılmaz

Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, Covid19 döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek için glutatyon kullanımını anlattı.
Covid19 döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmede etkisi inanılmaz

Glutatyon bir antioksidandır ve antiviral özellikler göstermektedir. Ayrıca yapılan çalışmalar, glutatyon eksikliğinin artan sayıda kronik hastalık ve bozulmuş bağışıklık fonksiyonu ile ilişkili olduğunu da göstermiştir. Düşük glutatyon seviyeleri, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gibi hastalıklar için artan risklerle ilişkilendirilmiştir.

GLUTATYON NASIL ETKİ EDER?

Glutatyon oksidatif stresi ve iltihabı önler ve vücuttaki diğer hücrelerin bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olur. Orta ila şiddetli COVID-19 enfeksiyonu olan hastaların hafif hastalığı olan hastalara göre daha düşük glutatyon seviyelerine sahip olduğu gözlemlenmektedir.

İnsanlar yaşlandıkça, glutatyon seviyeleri doğal olarak azalır ve bu da yaşlıların viral enfeksiyonlar dahil çevresel faktörlerin neden olduğu oksidatif hasara genç nüfusa göre daha duyarlı olmasına neden olur.

Glutatyon eksikliği, COVID-19'un hafif enfeksiyondan şiddetli koşullara ilerlemesine yol açan katkıda bulunan faktörlerden biri olabilir. Daha fazla oksidatif strese neden olabilir ve akciğerde iltihabı şiddetlendirebilir, bu da solunum sıkıntısı sendromuna ve olası ölüme yol açabilir.

GLUTATYON VE C VİTAMİNİ SERUMU

Glutatyon ağızdan kolayca emilmez. C vitamini ile birlikte serum şeklinde vücuda verilerek bağışıklık sisteminin ve vücut direncinin artması sağlanabilir. COVID-19'un bulaşma oranın arttığı bu dönemde Glutatyon ve C vitamini serumu takviyesi virüse karşı dayanıklılık ve genel sağlık arttırılabilir. Bunun için bir uzmandan destek alınabilir.