Tıraş Nasıl Yazılır? TDK'ya Göre Tıraş Mı Traş Mı?

Yazım yanlışı günümüzün en önemli problemlerinden bir tanesidir. Bazı kelimeler doğru öğrenilmediği takdirde bazı olumsuzlara neden açabilir. ‘Traş’ kelimesi de bunlardan bir tanesidir. Yazılırken en çok hata yapılan kelimeler arasında yer alır. TDK’ya göre doğru yazılışı ise sık sık araştırılan konulardan birisidir. Peki, traş nasıl yazılır? Tıraş mı, traş mı? Türk Dil Kurumu’na göre doğru yazımı buradan öğrenebilirsiniz.

Tıraş Nasıl Yazılır? TDK'ya Göre Tıraş Mı Traş Mı?

Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sitesinden doğru yazılışı en çok araştırılan kelimeler arasında yer almaktadır. Birçok kişinin yazarken hataya düştüğü bu kelimenin doğru yazılışı için doğru adrestesiniz. Günümüzün en önemli problemleri arasında yer alan yazım yanlışlarını en aza indirmek için tereddütte kaldığınız sözcükleri mutlaka doğru yazımını öğrenmelisiniz. Peki, traş nasıl yazılır? Tıraş mı, traş mı?

TIRAŞ NASIL YAZILIR?

Türk Dil Kurumu'na göre bu kelimenin doğru yazımı 'tıraş 'tır. Günümüzde genellikle 'traş' olarak yazılmakta ve hala birçok kişi tarafından yanlış olarak bilinmektedir.

TIRAŞ MI, TRAŞ MI?

Bu hafta sonu katılacağım toplantı nedeniyle bugün tıraş olmam lazım.

Traş olurken yüzümü kestim.(YANLIŞ)

Öğretmenim tıraş olmadığım için çok kızdı. (DOĞRU)

Uzun bir süredir traş olmuyor. (YANLIŞ)

Damat tıraşı öncesi oldukça heyecanlı görünüyordu. (DOĞRU)

Öğretmenim saçlarımın çok uzadığını ve artık tıraş olmam gerektiğini söyledi. (DOĞRU)

Sabah

Bu haber 23.02.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.sabah.com.tr
Haberi Kaynağında Oku