Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına özel oyun yarışması

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 2023'te kutlanacak Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı dolayısıyla 'Cumhuriyetin Yüzüncü Yılında Kadın' başlıklı bir oyun yazma yarışması başlattı.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına özel oyun yarışması
Türk tiyatrosuna yeni yazarlar kazandırmayı amaçlayan ve kadının toplum içindeki yeri hakkında farkındalığı artıracak yarışmanın başvuruları önceki gün başlarken, son başvuru tarihi 31 Aralık olarak açıklandı. 2021-2022 tiyatro sezonunda hayata geçirilecek proje kapsamında 'Bilim, sanat ve savaşlarda kadınlarımız' adlı ayrı bir başlık oluşturularak, yazarlardan Türkiye'nin bağımsızlık adına verdiği savaşlarda yer alan, bilim ve sanat dallarında kahraman olan kadınların öykülerini ele almaları istenecek. Yarışmaya katılan eserler, DT Edebi Kurul üyeleri tarafından değerlendirilecek. Sonuçlar 27 Mart 2022'de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Tiyatroları resmi web adreslerinde ve kurumsal sosyal medya hesaplarında açıklanacak. Dereceye giren oyunlar Devlet Tiyatroları repertuvarına alınacak ve birincilik ödülü olarak 40 bin lira verilecek.

CRR'DE MÜZİK ŞÖLENİ DEVAM EDİYOR
CEMAL Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nun çevrim içi konserleri devam ediyor. Şubat ayının son haftasında birbirinden renkli konserler, CRR YouTube kanalından müzikseverlerle buluşacak. Konserlerden ilki 20'nci yüzyılın en büyük bestecilerinden, senfonik Amerikan müziğinin babası olarak kabul edilen Aaron Copland'ın tiyatro ve sinemaya bakışını sergileyen 'Perdenin Önü, Arkası' konseri. Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'nın, şef Cem Mansur yönetiminde Copland'ın müzik dilinin tipik örneklerini yansıtan iki eser seslendireceği konser, 25 Şubat akşamı yayınlanacak. 27 Şubat'ta ise 'Dünyanın Tüm Tangoları' başlıklı konser müzikseverlerle buluşacak. Tango- NEVA bu programda seyirciyi yaklaşık 80 yıllık bir zaman yolculuğuna çıkaracak.

SİNEMAYA 1.8 MİLYONLUK YENİ DESTEK
KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı'nın pandemi sebebiyle zor günler geçiren sinema sektörüne verdiği desteklere bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz günlerde sinema salonu işletmecilerine yönelik 15.9 milyon liralık destek açıklayan bakanlık, bu kez de başarılı yapımlara temel oluşturacak ve genç sinemacıların sektöre adım atmasına katkı sağlayacak senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerindeki 2021 desteklerini açıkladı. 35 senaryo ve diyalog yazım projesine 553 bin lira, 43 kısa film yapım projesine 799 bin lira, yedi animasyon film yapım projesine 200 bin lira ve üç proje geliştirme projesine 230 bin lira olmak üzere toplamda 88 projeye 1 milyon 782 bin lira destek kararı alındı.

KADIN YÖNETMENLER ÖDÜLLE TAÇLANDIRILACAK
KADIN Yönetmenler Derneği'nin düzenlediği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, bu yıl sınırlara ve tarihlere #sığamıyoruz! sloganı ile yola çıkmaya hazır. Festival bu yıl uluslararası arenaya açılarak ilk gösterimlerini 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye, İngiltere ve Kosova'da çevrim içi olarak gerçekleştirecek. Öte yandan festivalin emek ve başarı ödülleri de açıklandı. Sinema Yazarlığı Kategorisi Emek Ödülü, Türkiye'nin ilk kadın sinema eleştirmeni Sevin Okyay'a verilecek. East Anglia Üniversitesi'nde film, kadın ve medya üzerine çalışmalarda bulunan yönetmen Prof. Eylem Atakav'a Akademi kategorisinde Başarı Ödülü takdim edilecek. Yönetmen Başarı Ödülü ise Oscar adaylığı da bulunan 'Honeyland' filminin yönetmenlerinden Tamara Kotevska'ya Seferihisar'da 25-30 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek ödül töreninde takdim edilecek.

'YAĞMUR YAĞACAK GİBİ' TORONTO'DA
BİRİZ Aydinç Öztüzemen'in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği, başrollerini Gizem Erman Soysaldı ve Kadri Özcan'ın paylaştığı, 2021 yapımı ilk kısa filmi 'Yağmur Yağacak Gibi', Toronto Uluslararası Kadın Film Festivali'nde resmi seçkiye kaldı. Gizem Erman Soysaldı ve Kadri Özcan'ın oynadığı film, festival sürecine Toronto Uluslararası Kadın Filmi Festivali ile başladı. Arafta kalmış, bir karar verme aşamasında olan 'Yağmur' karakterinin 12 saatlik zaman dilimine ışık tutan filmde, bir yandan da insan olmanın değerleri sorgulanıyor.

ROBOTLARLA DANS
GEDIK Sanat, Roboweld Robot teknolojileri markasıyla birlikte dans ve müziği bir araya getiriyor. Projede İDOB Baş Koreografı Ayşem Sunal Savaşkurt'un hazırladığı koreografiyle İDOB Baş Dansçısı İlke Kodal'ın performansı, robotlarla bir araya gelerek teknolojik dönüşüme mercek tutuyor. Roboweld Uygulama ve Araştırma Alanı'nda çekimleri yapılan performansın ilk gösterimi yarın akşam saat 21.00'de Gedik Sanat sosyal medya hesaplarında yayımlanacak.

ONLİNE PRÖMİYER HEYECANI
PANDEMI sebebiyle kapalı olan tiyatrolar dijital olarak seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Daha önce Yeşim Özsoy'un yönettiği 'Terk Edilmiş Kıyılar / Negatif Fotoğraflar' adlı oyunu online olarak sahneleyen YeniPerform, bu kez 'Beyaz Kanatlar' adlı oyunu sahneleyecek. Burak Alıcı'nın yazdığı Özgün Çoban'ın yönettiği ve Berfu Aydoğan, Ayşe Lebriz Berkem, Bahadır Buyruk, Sezgi Deniz ve Reha Özcan'ın rol aldığı oyun, 27 Şubat saat 21.00'de YeniPerform'da seyircisiyle buluşacak. Zoom üzerinden canlı olarak yayınlanacak oyun, bir baba ve oğulun hikayesini ele alıyor. Oyun sonrası oyuncular ve ekiple söyleşi de gerçekleşecek.

Sabah

Bu haber 24.02.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.sabah.com.tr
Haberi Kaynağında Oku