Son Dakika! Ersin Tatar kimdir? Yeni KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kaç yaşında, nereli?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Gelen son dakika haberine göre seçimlerin ikinci tur oylama işlemlerinin de sona ermesiyle birlikte adaylar halihazırdaki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Ersin Tatar’ın oylarının sayımı sonrasında resmi olmayan sonuçlara göre Ersin Tatar KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Bu son dakika haberinin ardından Ersin Tatar kimdir, kaç yaşında, nereli? şeklinde sorularla yoğun araştırma yapılmaya başlandı. Peki, kaç yaşında, nereli? İşte detaylar…
Son Dakika! Ersin Tatar kimdir? Yeni KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kaç yaşında, nereli?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden son dakika haberleri geliyor. Adayları halihazırdaki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Ersin Tatar olan seçimlerin yapılan ikinci tur oylamalarının da sona ermesiyle birlikte KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanının Ersin Tatar olduğu son dakika haberi olarak duyuruldu. Bu gelişme sonrasında Ersin Tatar kimdir, kaç yaşında, nereli? sorularına yoğun olarak yanıt aranmaya başladı. Peki, Ersin Tatar kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte tüm detaylar...

ERSİN TATAR KİMDİR?

KKTC'de 30 Ekim 2018'den bu yana UBP Genel Başkanlığı görevini sürdüren Ersin Tatar, 1960 yılında Lefkoşa'da doğdu.

Lise öğrenimini İngiltere'de tamamlayan, 1982 yılında Cambridge Üniversitesinden mezun olan ve 1982-1986 yıllarında İngiltere'de PriceWaterhouse'da çalışan Tatar, CharteredAccountant unvanını aldı.

Tatar, 1986-1991 yıllarında İngiltere'de PollyPeck Firması'nda, 1991-1992 yıllarında Ankara'da FMC-Nurol Savunma Sanayi AŞ'de finansman müdürü olarak çalıştı.

1992-2001 yıllarında İstanbul'da Show TV'de Genel Koordinatörlük yapan Ersin Tatar, 1996'da KKTC'nin ilk özel televizyon kanalı "Kanal T"yi kurdu.

Tatar, 2003 yılında UBP ile siyasete atıldı.
19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde UBP'den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Derviş Eroğlu hükümetinde Maliye Bakanı görevine getirilen Ersin Tatar, 27 Mayıs 2010'da kurulan İrsen Küçük hükümetinde de bu görevini sürdürdü.

KKTC'de 28 Temmuz 2013 erken genel seçimlerinde yeniden UBP'den Lefkoşa Milletvekili seçilen Tatar, 8. dönemde Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığı yaptı.

Ersin Tatar, 7 Ocak 2018 erken genel seçimlerinde yeniden UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi.
27-28 Ekim 2018'deki UBP Kurultayı'nda Hüseyin Özgürgün ile ikinci tura kalan Tatar, Özgürgün'ün yarıştan çekildiğini açıklamasıyla Genel Başkan seçildi.

İngilizce bilen Ersin Tatar, evli ve iki çocuk babası.