Son dakika: Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda flaş…

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Erdoğan burada önemli açıklamalarda bulundu. Muhalefetin dış politikadaki tavrına zor sorular ile yüklenen Başkan Erdoğan, ' Şayet bu soruların hepsine samimi bir evet cevabı verilirse, izlediğimiz politikayı gözden geçirmek vacip hale gelir. Küçük bir kesim dışında aklı başında olup da bu sorulara evet verecek kimseyi Türkiye'de görmedim, tanımadım, duymadım.' dedi.
Son dakika: Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda flaş…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na iştirak etti. Erdoğan, toplantıda il başkanlarına seslendi. Başkan Erdoğan, AK Parti'nin il kongrelerinin ekimde başlayabileceğini ifade etti. Erdoğan, partinin bu yıl içinde 601 bin yeni üye kaydettiğini, bunun yarısının gençler olduğunu ifade etti.

Erdoğan, AK Parti'nin icraatlerine ve hizmetlerine kesintisiz devam edeceğini, muhalefetin çapsız siyaset tuzağına düşmeyeceğini belirtti. Erdoğan, il başkanlarına, halk ile daha fazla temas etmeleri talimatını verdi.

Erdoğan, muhalefetin dış politikadaki tutarsız tavrına zor sorular ile yüklendi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Gündeme dair önemli açıklamalardan bulunan Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Başlattığımız gönül seferberliği ile bir yandan kongrelerde yeni üyelerimizi seçiyor, bir yandan tabanımızı genişletiyoruz. AK Parti 601 bin üye kaydı ile birçok partinin üye sayısını geride bırakmıştır. Kayıtların 301 bini gençlerdir. En yüksek gencin bulunduğu siyasi teşekkül biziz. En aktif ve en geniş kadın kollarına sahip partiyiz. 10.5. milyon üyemizle Türkiye'nin 8'de 1 oranında bir modeliyiz.

"İLÇE KONGRELERİMİZİN YÜZDE 59'UNU YAPTIK"

Olağan büyük kongre sürecimiz koronavirüs nedeniyle birkaç ay ötelendi. Ancak belirlendiği gibi yürüyor. İl kongrelerimizi ekimden itibaren başlatmayı planlıyoruz. İlçe kongrelerimizin önemli bir kısmını tamamladık. 577 ilçemizde kongrelerimizi gerçekleştirdik. Yani tüm ilçelerimizin yüzde 59'unda kongrelerimizi yaptık.

"HAK BİR DAVA YOLUNDA MÜCADELE SEÇİME KADAR DEĞİL, MEZARA KADAR SÜRER"

Ülkeye ve millete hizmet yolunda görevi devreden ilçe ve belde başkanlarımıza teşekkür ediyorum. AK Parti'de bayrak değişimi olabilir, ama millete hizmet yarışı bitmez. Unutmayalım, hak bir dava yolunda verilen mücadele seçime kadar değil, mezara kadar sürer.

"BAZI KONGRELERİMİZE TELEKONFERANSA, BZILARINA BİZZAT KATILACAĞIM"

83 milyon insanın her bir insanın gönlünü almaya çalışırken, kendi teşkilatlarımızdakilerin gönül çemberinin dışında kalmasını kabul edemeyiz. Bu görev il başkanlarımıza düşüyor. Bazı kongrelerimize telekonferans, bazılarına da bizzat katılarak milletimiz ile kucaklaşacağız.

"ZAMANA AYAK UYDURMALIYIZ"

2023 yılında partimizi hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimlerinde partimizi zafere taşıyacağımıza inanıyorum. Bizi zafere taşıyacak süreç için hep birlikte daha çok çalışmalıyız. Zaman su gibi akıyor. Buna ayak uydurmalıyız.

2023 VE 2053 VURGUSU

Biz sadece bugünün değil, geleceğin de partisiyiz, iktidarıyız, umuduyuz. Rabbim bizi rıza-i ilahiden başka bir amaca yöneltmesin diyorum.

Ülkemizin her karış toprağını, hizmetlerle, yatırımlarla, eserler ile donattık. Milletimizi mücadele ettiği hak ve özgürlüklere kavuşturduk. Bunlar sadece başlangıçtı. Çıtayı hep daha yukarı çıkardık. 2023 için bir vizyon ortaya koyduk. Dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girmeyi amaçlayan bu vizyon doğrultusunda çok daha büyük atılımların içine girdik.

"DİLLERİNDEN DEMOKRASİYİ DÜŞÜRMEYENLER 15 TEMMUZ'DA OMURGALI BİR DURUŞ GÖSTERMEDİ"

Darbelerle bu milleti yönetenler tabi bundan rahatsız oldu. Türkiye, kendini tarihle sosyoloji ile izah edilemeyecek olayların içinde buldu. Gezi olaylarını, 17-25 kumpasını, PKK'nın çukur olaylarını, yüzlerce masumun hayatına mal olan bombalı saldırıları, DEAŞ'ın sınır tacizlerini, hepsini bir kenara bıraktım 15 Temmuz'u hatırlayın.

Dillerinden demokrasiyi düşürmeyenlerin 15 Temmuz'da meşru hükümeti darbe ile yıkmaya çalışanlara omurgalı bir duruş sergilemediğini gördük.

"TÜRKİYE MODELİ" AÇIKLAMASI

Biz, ülkemizi başkaları öyle istediği için değil, milletimiz layık olduğu için kalkındırmaya, geliştirmeye çalışıyoruz. Bunun adına demokrasi dememiz, tüm dünyadaki ortak kavram olduğu içindir. Avrupa ve Amerika demokrasi ve ekonomide tümüyle yerle yeksan olsa bile biz ülkemizin hak ve özgürlüklerini genişletmeye devam edeceğiz. Bunun adı Türkiye Modeli'dir. Başka bir yerlerde insani değerler üzerine bina edilmiş samimi demokrasi, adalet ideali bulamazsınız. 2053 vizyonumuzu bu model üzerinde inşa edeceğiz.

AK Parti demek bir yandan günlük işleri yürütüp, sorunları çözerken, böylesine köklü tasavvurların peşinde koşmak demek. Partimiz bunlardan ne kadar koparsa o kadar sığlaşır. Bazı kesimler bizi kendi sığlıklarına çekmek istiyor. Hamdolsun 19 yıldır bu tuzağa düşmedik. Kendi projelerimizin peşinden gideceğiz.

MUHALEFETE ZOR SORULAR

Türkiye neden Suriye'de, neden Libya'da, neden Afrika'da, Doğu Akdeniz'de, Kafkasya'da, Balkanlar'da diyorlar. Soruları tam tersinden soralım. Türkiye tamamen çekilirse, Suriye bir anda barışa huzura, özgürlüğe mi kavuşur? Türkiye oradaki oyunları görmez ise Irak'ta her şey normale mi döner? Libya'da Türkiye olmaz ise darbeciler, yönetimi meşru hükümete mi bırakır? Libya'da darbeciler köşelerine çekilip ülkenin yönetimini meşru idareye mi bırakır? Fransa başındaki kifayetsiz muhterisin savrulmalarından kurtulur mu?

Mesela AB, Türkiye tüm haklarından feragat ederse, uzun süredir uyguladığı çifte standarttan vazgeçerek sözlerini tutmaya mı çalışacak? Mesela bu ülkeler çekip gidecekler mi? Şayet bu soruların hepsine samimi bir evet cevabı verilirse, izlediğimiz politikayı gözden geçirmek vacip hale gelir. Küçük bir kesim dışında aklı başında olup da bu sorulara evet verecek kimseyi Türkiye'de görmedim, tanımadım, duymadım. Teşkilatlarımızın bunları halkımıza iyi anlatması çok önemlidir.

Bunun için gece gündüz milletimiz ile olacağız. Vizyonumuzu anlatacağız.