Her derde deva Arda Turan

Çalkantılı bir dönemin ardından yuvasına dönen yıldız futbolcu, sarı-kırmızılılara ilaç gibi geldi. Galatasaray’da Arda Turan hem futboluyla hem de takımı bir arada tutmasıyla Fatih Terim’in en büyük yardımcısı oldu. Morali bozulanları kanatları altına alarak etkili bir rol oynadı. İşte 34 yaşındaki futbolcunun takımı motive ederken yaptıklarının özeti:

Her derde deva Arda Turan
Teknik direktör Fatih Terim'in ısrarları sonucunda ağustos ayında Galatasaray'a geri dönen Arda Turan ligde forma giydiği 22 maçta 3 gol atıp, 2 asistlik bir katkı sağladı. 6 karşılaşmadadaha ilk 11 çıkması halinde sözleşmesiotomatikman uzayacak 34yaşındaki tecrübeli futbolcu, saha dışında da 'Babam' dediği Terim'in en büyük yardımcısı durumunda.
İşte Arda'nın takımı birarada tutmak için yaptıklarınınkısa bir özeti:
1- Yazın ailesini tatile yolladı ve haftada 3-4 gün tesiste kaldı. İstanbul'daki maçlar öncesinde kamp kaldırılsa da son Fenerbahçe derbisi için hocasıFatih Terim'leFlorya'da sabahladı.
2- Sorunlu yıldızlar Sofiane Feghouli ve YounesBelhanda'ya sahip çıktı. Feghouli için "Ligin enkaliteli oyuncusu" derken, Erzurum'da pazubandı takan Belhanda'yı "Kaptanım" diyerek onore etti. Kuzey Afrikalı iki oyuncuya da evinde yaptırdığı Türk yemeklerinitattırarak yeniden takıma bağlanmalarınısağladı.
3- Para konuşmadan Galatasaray'a imza atan Arda Turan, sezon içinde önemli galibiyetlere verilen primleri Florya çalışanlarınapaylaştırıyor.
4- Altyapı oyuncularıyla yakından ilgilenen 34 yaşındaki futbolcu, başta Mostafa Mohamedolmak üzere yeni transferlerintakıma kısa sürede adaptasyon sağlamasına sürekli yardımcı oldu.

SOYUNMA ODASINDAKİ MESAJ
5-
Denizlispor maçında sakatlık sonrasında takıma dönen Muslera'ya soyunma odasında kaptanlık pazubandını taktı ve tüm takımın saygısını kazandı.
6- İki haftadır yedek kaldığı için üzülen Taylan ve transferi yüzünden ceza alan Oğulcan Çağlayanda Arda'nın kanatları altınagirdi. Deneyimli oyuncu, moralleri bozuk iki ismi izin gününde evine çağırdı. Arda, özel motive ettiği Taylanve Oğulcan'ın yüzlerinin güldüğü anlarısosyal medyada paylaştı.

SAHADA DA İŞİNİ YAPTI
Galatasaray'a dönüş süreci sancılı olan ve performansı merak edilen Arda Turan formu ile kendisine güvenenleri de mahcup etmedi. Deneyimli futbolcu; 3 gol, 2 asistlik karnesinin yanında maç başına sadece8.4'lük top kaybı yaptı. 34 yaşındaki Arda, yüzde 71 gibi yüksek bir dripling başarısı gerçekleştirirken, her maç ortalama 4.9 ikili mücadele kazanmayı da başardı. Orta sahanın üç bölgesinde degeride kalan haftalarda görevyaparak önemli bir rol üstlendi.

47
Galatasaray forması altında 211 maça çıkan 34 yaşındaki yıldız, bu karşılaşmalarda toplamda 47 gol attı.

46
Arda Turan için toplamda 46 milyon Euro bonservis ödendi. (A.Madrid 12 milyon, Barcelona ise 34 milyon Euro.)

100
A Milli Takım formasını 100 kez sırtına geçiren futbolcu, 17 defa rakip kalelere topu sokmayı başardı.

ALİ GÜLTİKEN
Aidiyet duygusu çok yüksek

Arda'nın Galatasaray'a gelene kadar yaptıkları ortada. Çok yetenekli bir oyuncu. Aynı zamanda yıldız da bir futbolcu. Tabii Galatasaray'a son gelişi öncesinde uzun süre oynamamış olması bir dezavantaj olsa da yeteneği ve oyun aklı sayesindeeski günlerine döndü. Galatasaray'aolan aidiyet duygusu ise çokyüksek. Kendisini evinde hissediyor. Bu da onun performansına gördüğümüz gibi çok olumlu etkiler yaptı. Yetenek aslakaybolmaz. Önemli olan onu tekrar işler hale getirmektir. Arda'nın bunu yapmış olması hem G.Saray adına hem de kendi kariyeri adına çok önemli bir adım oldu. Arda yalnızca çok yetenekli bir oyuncu değil aynı zamanda sahada takım içerisinde lider karakterli bir futbolcu. Bunu yansıttığındada değişimi görüyoruz.

Sabah

Bu haber 24.02.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.sabah.com.tr
Haberi Kaynağında Oku

Sabah

Bu haber Sabah kaynağından 24.02.2021 tarihinde alınmıştır.
https://www.sabah.com.tr
https://www.sabah.com.tr/spor/futbol/2021/02/24/her-derde-deva-arda-turan