10 bin Euro’dan kaçıp milyonlar kaybediyorlar

Spor Psikolojisi Uzm. Prof. Dr. Karagözoğlu şunları anlattı: “Dünyada olan en iyi uzmanı da getirseniz bunun maliyeti çok yüksek değil. Senede 10 bin Euro gibi bedellerle spor psikologlarını kadrolarına katmayanlar, sezon içerisinde yaşadıkları sorunların çözümünü bir türlü bulamıyor”

10 bin Euro’dan kaçıp milyonlar kaybediyorlar
Süper Lig'de son dönemlerde teknik direktörler ile birlikte birçok oyuncu mental sorun yaşıyor. SABAH SPOR olarak konuyu uzmanına sorduk. Bu sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğini Spor Psikolojisi Uzm. Prof.Dr. Cengiz Karagözoğlu anlattı. Sporcuların duygularının görmezden gelinmemesi gerektiğini belirten Karagözoğlu şöyle konuştu: "Mesut Özil de olsanız farketmez. Bilimsel şekilde onların duygularını yönetmek zorundasınız."

YENİ TRANSFERLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
"Teknik direktörlerin yeni geldikleri takımlarda oyuncuları tanımaları büyük bir zaman kaybına neden olabiliyor. Kulüplerin busorunu çözmeleri içinantrenörlerden bağımsızolarak spor psikologlarınıbünyelerine katmalarıgerekiyor. Böylece hemyeni transferlerin hemde yeni teknik adamlarıngeçiş süreçleri daha azsancılı olur."

PRİMLERİN BİLE ALTINDA KALIYOR
"Kulüplerin böylesine önemli bir noktayı gözden kaçırmamaları gerekiyor. Dünyada olan eniyi uzmanı da getirsenizbunun maliyeti çok yüksekdeğil. Primlerin bile altında kalıyor. Senede 10 binEuro gibi bedellerle sporpsikologlarını kadrolarınakatmayanlar sezon içerisindeyaşadıkları sorunlarında çözümünü bir türlübulamıyor."

BAŞAKŞEHİR'İN YAŞADIĞI TÜKENMİŞLİK SENDROMU
"SEZON içerisinde yaşanılabilecek sorunlara değinebilirsek burada Başakşehir'i örnek verebiliriz. Muhtemelen yaşanılan sorun Tükenmişlik Sendromu... Geçtiğimiz sezon en iyisini yapan bir takım ve bunu yapmak için de yani aşırı performans için de taviz verilen bazı psikolojik noktalar. Sonrasında da doğal olarak bir düşüş başlıyor. En iyisini yaparken taviz vermeden yapmak gerekiyor. Yoksa kısa vadede başarı, uzun vadede ise başarısızlık gelebilir."

SAKATLIKLARIN BİR NEDENİ DE PSİKOLOJİK
"BİR kulüpte çok fazla sakatlık yaşanıyor olmasının bir nedeni de psikolojik olarak takımın iyi yönetilmemesi olabilir. Çünkü oyuncu grubunu örneğin öfke olarak kontrol edemiyorsanız antrenmanda ciddi sakatlıklar olabilir, ya da sahada kırmızı kartlar. Bu nedenle sakatlanmaların da altında psikolojik nedenler yatabilmektedir. Maç öncesi ya da devre arası konuşmaları ile oyuncuları psikolojik olarak zinde tutmaya çalışan teknik direktörler var. Ama onların donanımları ve eğitimleri bunu yapmak için yeterli değil. Belki de TFF tarafından antrenör kursları da bu alanda hazırlanabilir."

"SPORCUYUantrenman dışında datakip etmelisiniz. Özel hayatıylaalakalı sorunlar da olabilir. Onlarırobot gibi görmek, duygularını görmezdengelmek başarısızlığa götürennedenlerden birisi. Teknik direktörler,kulüpte spor psikoloğu da yoksa sporcununihtiyaçlarını göremeyebiliyorlar.Fizyolojik antrenmanlarla da sadecebaşarıya gidemezsiniz, oyuncuyuodak, konsantrasyon, öfke gibiçok sayıda alanda yönetmelisiniz."

Sabah

Bu haber 24.02.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.sabah.com.tr
Haberi Kaynağında Oku