Son dakika: BM'den çok önemli corona virüsü tespiti! Suriye'deki tehlikeye dikkat çektiler…

Son dakika haberine göre; Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, telekonferans yoluyla BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye'deki gelişmeler hakkında bilgilendirdi. Lowcock, Suriye'de 10 kişide koronavirüs tespit edildiğini söyledi. Suriye'de 8 milyon kişinin gıdaya doğru düzgün erişiminin olmadığı da vurgulandı. BM Güvenlik Konseyi'ni telekonferans yoluyla bilgilendiren Geir Pedersen ise, Suriye'nin salgını önleyemeyeceğini ifade etti.

Son dakika: BM'den çok önemli corona virüsü tespiti! Suriye'deki tehlikeye dikkat çektiler…

BM, Suriye'de 10 kişide yeni tip koronavirüs görüldüğünü bildirdi. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, telekonferans yoluyla BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye'deki gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Lowcock, ''Suriye'de 2'si ölen 10 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası var ve bu buz dağının görünen kısmı.'' dedi.

Salgınla mücadele için hastanelerinin yarısından fazlasının işlevsiz olduğu Suriye'ye yönelik yaptırımların kaldırılması çağrısı yapan Lowcock, savaşan tüm taraflara ise ülke genelinde derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Suriye'de 8 milyon kişinin gıdaya doğru düzgün erişiminin olmadığını belirten Lowcock, ülkedeki yarım milyon çocuğun ise kronik yetersiz beslenmeye maruz kaldığını söyledi.

Lowcock, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de ise her 10 çocuktan 3'ünde büyüme geriliği olduğunu ve bu çocukların hayatlarının geri kalanında bu sorunla yaşayacaklarını ifade etti.

CORONA VİRÜS KORKUSU BU HASTALIĞA SEBEP OLUYOR! CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ SON DAKİKA HABERİ: VİRÜSÜ İKİNCİ KEZ KAPMAK... CORONA VİRÜS VÜCUDU NE KADAR ETKİLİYOR? İŞTE CORONA VİRÜSÜN HAFİF, CİDDİ VE KRİTİK BELİRTİLERİ

PEDERSEN: SURİYE SALGINI ÖNLEYEMEZ

BM Güvenlik Konseyi'ni telekonferans yoluyla bilgilendiren Geir Pedersen, Suriye'de savaşan taraflara derhal ülke genelinde ateşkes çağrısı yaparak, bütün çabaların salgınla mücadeleye yoğunlaşması gerektiğini vurguladı.

Kampların tıka basa dolu olduğuna ve yıllardır süren savaşın sağlık sistemini çökerttiğine dikkati çeken Pedersen, "Suriye, Kovid-19 salgınını önleyemeyecek derecede büyük risk altında" dedi.

Pedersen, Suriye'de salgın nedeniyle tutukluların da acilen serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Sabah

Bu haber 31.03.2020 tarihinde alınmıştır.

https://www.sabah.com.tr
Haberi Kaynağında Oku