Çin'den ABD'ye yeni tehdit

Çin hükümeti, ABD'de Çinli öğrenci ve araştırmacıların yargılanmasına karşılık verebileceklerini belirtti. Çin, bu kapsamda ülkelerinde bulunan ABD'li vatandaşları gözaltına alabileceği uyarısında bulundu.
Çin'den ABD'ye yeni tehdit

Çin ve ABD arasındaki gerginliği artıracak yeni bir karar daha her an yürürlüğe girebilir. Çin hükümeti, ABD'yi ülkelerinde bulunan ABD'li vatandaşları gözaltına almakla tehdit etti.

ABD'Lİ YETKİLİLERİ DEFALARCA UYARDILAR

The Wall Street Journal gazetesindeki haberde, Çinli yetkililerin birçok kanal aracalığıyla ABD hükümet yetkililerini konuyla ilgili defalarca uyardığı belirtildi.

YASALARI ÇİĞNEMEKTEN GÖZALTINA ALMA TEHDİDİ

Çin, Washington'a gönderdiği mesajında, Çinli öğrenci ve araştırmacıların ABD mahkemelerinde yargılanmasının son bulması gerektiği, aksi takdirde Çin'deki ABD vatandaşlarının yasaları çiğnemekten gözaltına alınabileceğini ifade etti.

Haberde ayrıca Washington'daki Çin Büyükelçiliğinin konuyla ilgili sorulara herhangi bir yorumda bulunmadığına dikkat çekildi. ABD Adalet Bakanlığı, temmuzda akademik kurumlarda araştırma yapmak için vize başvurusunda bulunan üç Çin vatandaşının Çin Halk Kurtuluş Ordusu'yla bağlantısını gizlediği iddiasıyla gözaltına alındığını açıklamıştı.

SEYAHAT UYARISINDA BULUNMUŞLARDI

ABD Dışişleri Bakanlığı, eylülde "keyfi gözaltı" ve "yerel yasaların keyfi olarak uygulandığı" gerekçesiyle, Çin ana karasına ve Hong Kong'a seyahat etmek isteyen vatandaşlarına yönelik yeni bir seyahat uyarısında bulunmuştu.

Sabah

Bu haber Sabah kaynağından 18.10.2020 tarihinde alınmıştır.
https://www.sabah.com.tr
https://www.sabah.com.tr/dunya/2020/10/18/cinden-abdye-yeni-tehdit