İngiltere Alman ordusunda solunum cihazı istedi

İngiltere'nin corona virüs bağlantılı ölümlerde İtalya ve İspanya'yı geçeceğinden endişe ediliyor. İngiltere bunu önlemek için Alman ordusundan yardım istedi. Alman ordusu ilk aşamada İngiltere'ye 60 adet solunum cihazı gönderecek.

İngiltere Alman ordusunda solunum cihazı istedi

İngiltere'de yeni tip corona (Covid-19) bağlantılı vaka sayısı 60 bini geçerken, şu ana kadar 7 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Başbakan Boris Johnson'ın da yoğun bakımda olduğu ülkede, ölüm oranları yüzde 10'dan fazla.

Alman Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan habere göre, İngiltere daha fazla ölümün önüne geçmek için Alman ordusundan yardım istedi. Alman ordusu ilk aşamada, İngiltere'ye 60 adet mobil solunum cihazı tedarik edecek.

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın birçok NATO ülkesine yardım için başvuru yaptığı belirtildi. İngiltere'nin yardım talebi üzerine Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer bu ülkeye ilk aşamada 60 adet solunum cihazı gönderilmesine onay verdi.

Söz konusu yardımın para karşılı yapılmayacağı da belirtiliyor.

BAŞBAKAN BORIS JOHNSON'DA YOĞUN BAKIMDA

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da ABD Başkanı Donald Trump gibi ilk başlarda corona krizini küçümseme yoluna gitti. Johnson corona virüsle savaşta "sürü bağışıklığı" yöntemini savundu. Ancak önlemler alındığında salgın her tarafa yayılmıştı. İngiltere'de corona virüs bağlantılı vaka sayısı 60 bini geçerken, 7 binden fazla insan yaşamını yitirdi.

HASTANELER KAPASİTESİNİ DOLDURDU

İngiltere'de sağlık sistemi corona krizi öncesi de iflas etmiş olarak gösteriliyordu. Corona kriziyle birlikte İngiltere'deki hastanelerin kapasitelerinin üzerine çıkmaya başladığı ifade ediliyor. Başbakan Boris Johnson da corona virüsüne yakalandı ve geçtiğimiz pazar gününden bu yana hastanede tedavi altında bulunuyor.

NTV

Bu haber 09.04.2020 tarihinde alınmıştır.

https://www.ntv.com.tr
Haberi Kaynağında Oku