Millet 5 sorunun cevabını bekliyor

Erdoğan’a ‘Gara’ operasyonuna ilişkin yönelttiği 5 soruya yanıt alamadığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “5 soruma cevap almış değilim. Bana hakaret edeceğine millet bu sorulara cevabını bekliyor beyefendi. Çık cevap ver. Niye başarısız oldun? Açıkla bunu” dedi...

Millet 5 sorunun cevabını bekliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'Gara' operasyonu üzerinden eleştirilerini sürdüren Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

DEVLETİN DİNİ ADALETTİR: Esip gürlemenin bir anlamı yok. Dillerinden hakareti ayırmıyorlar. Günlük yaşamları içinde bile Allah bilir birbirlerine hakaret ediyorlar. Devlet böyle yönetilmez. Akılla, mantıkla, hoşgörüyle yönetilir. Devlet intikam duygusuyla yönetilmez. Devletin dini adalettir.

ORTAK MÜCADELE LAZIM: Terörü Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan hiç kimse terörü savunmaz. Terörü bir insanlık suçu olarak değerlendirdik. Teröre karşı ortak mücadele edilmesi lazım. Teröre karşı mücadele ettiler de karşı çıkan oldu mu? Hayır. Terörle mücadelede en etkin araç terör örgütünün finans kaynaklarını kesmektir. Bu yapıldı mı? Terörle mücadele etmek sadece teröristi öldürmek demek değildir. 40 yıldır yapıyoruz bunu zaten. Terörün beslendiği bütün kaynakları kesmek zorundayız.

ERDOĞAN SORUMLU: Gara'da bir operasyon yapıldı. 5 soru sordum. 5.5-6 yıldır bunlarla neden ilgilenmediniz? Terör örgütünün ele başından gittiniz mektup aldınız, İstanbul seçimlerinde bize oy verin diye. Kendi seçimin için oy ver diye mektup alıyorsun 13 kişinin hayatını kurtarmak için mektup almıyorsun, neden? İstanbul seçimleri şehitlerimizden daha mı önemliydi? Ben bu soruyu sormak zorundayım. Kalktın dedin ki bu operasyon başarısız oldu. Başarısız olduysa bunun sorumlusu olması lazım. Kim sorumlu, Erdoğan sorumlu.

AFİLLİ AFİLLİ: Biz bunu söyledik, ne oldu, bir sürü hakaret. Sorulara hala cevap almış değilim. Bana hakaret edeceğine millet bu sorulara cevabını bekliyor beyefendi. Cevap veremiyorsun. Daha acı olanı ise 'sorumlusu Türkiye Cumhuriyeti Devletidir' diyorsun. Biz niye sorumluyuz? Bakkal, simitçi niye sorumlu, onlar mı devleti yönetiyor. Anayasada hüküm var. TBMM adına TSK'nin başkomutanlığını temsil eder, kim, Erdoğan. Ortalıkta gezmiyor muydun afilli afilli 'Ben başkomutanım' diye. Başkomutansan talimatı sen verdin. Ben vermedim talimatı. Niye başarısız oldun. Açıkla bunu. Kendi sorumluluğundan kaçıyor. Mısır'da öldürülen Esma için ağladı. 16 şehidimiz için güldü. Aklım almıyor. Ben bunları söyleyince de ağza alınmayacak bütün hakaretleri yapıyor.

VALLAHİ KISKANMIYORUZ: Ekonomide de devlet yönetilmiyor. Merkez Bankası'nın kasasında olan 128 milyar dolar buharlaştı. 128 milyar dolar sorulunca damadı savunuyor. Kıyamet kopuyor 'Neden bunu soruyorsunuz, bizi kıskanıyorsunuz' diye. Vallahi kıskanmıyoruz. Niye kıskanalım, kıskanılacak bir şey mi yaptınız?. Ağırıma giden de şu; 128 milyar dolardan 50 milyon dolarını götürüp Tank Palet'e verseydiniz ve o Katarlıları da oradan çıkarsaydınız daha iyi olmaz mıydı? İstanbul Havaalanı. Kira bedelini erteledi. Esnafa gelince aslan buraya gelince kedi, tipik bir kedi.

1 milyon doz aşı sorusu

“Sağlık Bakanı bir açıklama yaptı. Aracı şirket var mı? Kesinlikle doğru değil, biz anlaşmamızı doğrudan Sinovac'ın kendisiyle yaptık. Bir aracı var getiriyor, fatura üzerindeki ismi Keymen İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi. 9 Şubat 2021 tarihine kadar 10 milyon 162 bin 123 doz aşı Türkiye'ye getirildi. Bunlar için Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Keymen'e 121 milyon 945 bin 476 dolar para ödedi. Soru şu, Esenboğa gümrüğünden geçiyor aşılar. Gümrük Müdürlüğü'nden geçen doz aşı miktarı 1 milyon 342 bin 298. DMO'ne faturalanıyor. Gümrükteki beyana göre 1 milyon doz aşı için ücret alınmıyor. 12 milyon dolarlık aşı ücretsiz. Sayın Bakan'a ve Erdoğan'a soruyorum, ücretsiz ithal edilen 1 milyon doz aşı DMO'ne her dozu 12 dolardan fatura edildi mi, edilmedi mi?”

Kesimoğlu, CHP'ye geri döndü

Bağımsız Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu iki yıl aradan sonra tekrar CHP'ye döndü. Kılıçdaroğlu, grup toplantısında konuşmasına başlamadan önce, “Kırklareli Belediye Başkanımız burada siz de hoş geldiniz. Bütün arkadaşlarla birlikte sizi bağrımıza basıyoruz” dedi.

Milliyet

Bu haber 24.02.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.milliyet.com.tr
Haberi Kaynağında Oku

Milliyet

Bu haber Milliyet kaynağından 24.02.2021 tarihinde alınmıştır.
https://www.milliyet.com.tr
https://www.milliyet.com.tr/siyaset/millet-5-sorunun-cevabini-bekliyor-6439300