Vergi kaçakçılarına 2. dalga operasyon

Akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı yapan şebekeye yönelik düzenlenen “Silici” operasyonunun ardından, “Silici 2” operasyonu düzenlendi

Vergi kaçakçılarına 2. dalga operasyon

İstanbul merkez olmak üzere Türkiye genelinde, sattıkları akaryakıt verilerini otomasyon programı üzerinden silerek devleti zarara uğrattığı belirlenen şebekelere yönelik sürdürülen çalışmalarda, 120 akaryakıt şirketi yetkilisi ve sahibine daha gözaltı kararı çıkarıldı.

Geçtiğimiz ay yapılan “Silici” operasyonunun ikinci ayağında şüphelilerin devleti 655 milyon lira daha zarara uğrattığı tespit edildi.
120 akaryakıt şirketi

Cumhuriyet tarihinin en büyük akaryakıt dolandırıcılığı operasyonu olarak açıklanan, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi Başkanlığı koordinesinde yürütülen “akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı” ve “nitelikli dolandırıcılık” çalışmasının ikinci ayağı dün gerçekleştirildi. İstanbul merkezli 36 ilde gerçekleştirilen “Silici 2” operasyonunda haklarında gözaltı kararı verilen 120 akaryakıt şirketi yetkili ve çalışanından 60'ı gözaltına alınırken, 157 akaryakıt istasyonunda toplam 196 milyon litre akaryakıt satış verisinin daha otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği ve silinen akaryakıtın piyasa değerinin 3 milyar 600 milyon lira olduğu belirlendi.

Maddi büyüklüğü 15 milyar lira, devlete zararı ise 3 milyar lira olarak açıklanan dolandırıcılık soruşturmasında, operasyon düzenlenen 170 akaryakıt istasyonundaki verilerin, merkezi Konya'da bulunan bir otomasyon firmasınca İstanbul'da kiralanan serverler üzerinden silindiği tespit edilmişti.

Milliyet

Bu haber 27.02.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.milliyet.com.tr
Haberi Kaynağında Oku

Milliyet

Bu haber Milliyet kaynağından 27.02.2021 tarihinde alınmıştır.
https://www.milliyet.com.tr
https://www.milliyet.com.tr/gundem/vergi-kacakcilarina-2-dalga-operasyon-6442113