İsrail'den Türkiye'ye sürpriz normalleşme teklifi! Erdoğan ile görüşmesini anlattı

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Türkiye'nin bölgedeki en güçlü aktörlerden biri olduğunu belirterek, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nda görmekten dolayı mutluluk duyacaklarını söyledi. Türkiye ile tekrar görüşmeler yapmayı umduğunu vurgulayan Steinitz, Türkiye'ye kapıları hiçbir zaman kapatmadıklarını dile getirdi.

İsrail'den Türkiye'ye sürpriz normalleşme teklifi! Erdoğan ile görüşmesini anlattı

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Amerikan basınına önemli açıklamalarda bulundu.

CNBC'ye verdiği röportajda Steinitz, Türkiye'nin bölgedeki en güçlü aktörlerden biri olduğunu söyleyerek, 5 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmeyi anlattı. "Beyaz Saray'da Erdoğan ile tanıştım. İsrail gazının bir boru hattıyla (Leviathan-Ceyhan) Türkiye'ye ihraç edilip edilmeyeceğini konuştuk. Hatta Enerji Bakanlığı yetkilileriyle de bir görüşmemiz olmuştu. Ama sonuçsuz kalmıştı" diyen İsrailli Bakan, sözlerinin devamında, Türkiye'yi "Doğu Akdeniz Gaz Forumu"nda görmekten son derece mutlu olacaklarını dile getirerek, bu gelişmenin ticari iş birliği için çok önemli olduğunu söyledi.

Israel's Energy Minister tells CNBC he's ready to give discussions with Turkey another try pic.twitter.com/Rn7KG9qhjk

— CNBC Middle East (@CNBCMiddleEast) January 21, 2021

"TÜRKİYE'YE KAPILARI HİÇ KAPATMADIK"

Türkiye ile tekrar görüşmeler yapmayı ve İsrail gazının Türkiye'ye ihraç edilmesi projesini yeniden görüşmeye hazır olduğunu vurgulayan Steinitz, Türkiye'ye kapıları hiçbir zaman kapatmadıklarını söyledi: "Şahsen umuyorum ki Türkiye bölgesel meydan okumacı rolünden yönünü bazı komşularıyla bölgesel iş birliğine doğru değiştirir."

GAZ FORUMU 2019'DA KURULMUŞTU

Mısır, İsrail, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İtalya ve Ürdün Enerji Bakanlarının katılımıyla 16 Ocak 2019'da Mısır'da düzenlenen toplantıda "Doğu Akdeniz Gaz Forumu" kurulmuştu.

"NORMALLEŞME" SİNYALLERİNİN KAYNAĞI

Son zamanlarda Ankara ile Tel Aviv arasındaki ilişkilerde Doğu Akdeniz üzerinden bir yumuşamaya gidilebileceği iddiaları yabancı basında dillendirilmeye çalışılıyor. Türkiye İsrail ile daha iyi ilişkileri reddetmese de Kudüs ve Filistin meselelerinin kendisi için kırmızı çizgi olduğunu belirtiyor.

Haber 7

Bu haber 23.01.2021 tarihinde alınmıştır.

https://www.haber7.com
Haberi Kaynağında Oku