Koop-İş Sendikasından AVM çalışanlarına Covid-19 için ek tedbir talebi

Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili, "AVM çalışanlarının fiziksel ve psikolojik sağlıklarını korumak için yeni tedbirler alınmalı, çalışma koşulları mümkün olduğunca rahatlatılmalı" talebinde bulundu.

Koop-İş Sendikasından AVM çalışanlarına Covid-19 için ek tedbir talebi

Koop-İş Sendikası Genel Başkan Eyüp Alemdar, yaptığı yazılı açıklamada, AVM çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığı açısından AVM'lerde alınan önlemlerin taviz verilmeden uygulanmasını gerektiğini belirterek, şu ifadelerde bulundu:

"AVM emekçileri son derece zor koşullar altında çalışmaktadır. Çalışma koşullarının zorluğuna ek olarak, salgın nedeniyle psikolojik açıdan da olumsuz etkilenmektedirler. AVM çalışanları bir yandan çalışma koşullarının zorluğuyla başa çıkmaya çalışırken, diğer yandan virüse yakalanmamak için tedbirlere uymaya gayret etmektedir. Ayrıca, çalışmayan havalandırmalar da çalışma koşullarını zorlaştırmakta ve sağlıklarını tehdit etmektedir. Çalışanların yaşadığı bu zorlukların yıkıcı etkilerini hafifletmek için ek tedbirlere ihtiyaç duyulduğu açıktır. Virüsün yayılmaması için alınacak tedbirlerin yanı sıra AVM çalışanlarının fiziksel ve psikolojik sağlıklarını korumak için de tedbirler alınmalı, çalışma koşulları mümkün olduğunca rahatlatılmalı. Ücret ve diğer haklarda herhangi bir kayba yol açmadan çalışma süreleri de salgın sürecinin şartlarına uygun olarak düzenlenmelidir."


"KİRADA İNDİRİME GİDİLMELİ YA DA HİÇ KİRA ALINMAMALI"

Koop-İş'in kısa çalışma ödeneği uygulanan üyelerine 400'er liralık yardım yaptığını belirten Alemdar, şu ifadeleri kullandı:

"Tedbirlere rağmen AVM çalışanları arasında Covid-19 vakalarına yakalanma oranının her geçen gün arttığına dikkati çeken Alemdar; "İşçiler gibi işverenlerin de bu süreçten olumsuz etkilendiğinin farkındayız. Salgının tüm insanlığı tehdit ettiği ve toplumun tüm kesimlerinin sorunu olduğu gerçeği, işçisi işvereni herkesin dayanışmasıyla bu sürecin atlatılacağını bize gösteriyor. Bu süreç bitene kadar AVM'lerde, iş yerlerinin kira giderlerinde indirime gidilmesi hatta hiç kira alınmaması ya da vergi istisnası yönünde yasal düzenlemeler yapılmasının bu iş yerlerindeki işçiler için de olumlu bir etki yaratacağını ve istihdamın devamına katkı sağlayacağını düşünüyoruz."
Cumhuriyet Gazetesi

Bu haber 11.08.2020 tarihinde alınmıştır.

http://www.cumhuriyet.com.tr
Haberi Kaynağında Oku

Cumhuriyet Gazetesi

Bu haber Cumhuriyet Gazetesi kaynağından 11.08.2020 tarihinde alınmıştır.
http://www.cumhuriyet.com.tr
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/koop-is-sendikasindan-avm-calisanlarina-covid-19-icin-ek-tedbir-talebi-1757626