HDP Grup Başkanvekili Oluç gündemi değerlendirdi

HDP Grup Başkanvekili Oluç, infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifiyle ilgili, "Önemli olan yaşam tehdidiyle karşı karşıya bulunan 30-40-100 kişiye varan koğuşlarda kalan tutuklu ve hükümlülülerin sağlık ve yaşam hakkıdır." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Oluç gündemi değerlendirdi
TBMM

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Meclis'te, HDP milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında, infaz düzenlemesi teklifinin, koronavirüs salgını nedeniyle mücbir sebepten çıkmadığının, AK Parti milletvekillerinin dünkü Genel Kurul konuşmalarından da anlaşıldığını savundu.

Mücbir sebep göz önünde bulundurularak, 3-5 maddede çözülebilecek, bir günde çıkarılabilecek bir yasa teklifinin içerisine 70 maddenin konulduğunu belirti.

Oluç, "Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerinde tehdit altında bulunan tutuklu ve hükümlülerin salınması meselesinin ceza artırımı maddeleriyle ne alakası var? Esas önemli olan yaşam tehdidiyle karşı karşıya bulunan 30-40-100 kişiye varan koğuşlarda kalan tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam hakkıdır." diye konuştu.

Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi teklifi

AK Parti milletvekillerinin, "Sağlık emekçilerine şiddet meselesini de bu paketin içerisine sığdıralım." önerisinde bulunduğunu dile getiren Oluç, "Sağlık emekçilerine yönelik şiddet, ciddi tartışılması gerekirken, bunun toplumsal bir sorun olduğu açıkken, bunlar 'araya bir madde ihdas edelim geçiştirelim...' diyor. 'Bu böyle olmaz' dediğimizde de toplumda, buna karşı duruyormuşuz gibi bir hava yaratmaya çalışıyorlar. Bizim derdimiz, sağlık emekçilerine yönelik şiddet konusunda kanun teklifini bir an evvel geçirmektir. Ama bunu infaz yasasının içine sıkıştırıp alelacele geçirmek değil. Gelecek hafta getirsinler teklifi, bir günde bütün muhalefet partileri olarak çıkaralım." dedi.

Anadolu Ajansı

Bu haber 09.04.2020 tarihinde alınmıştır.

https://www.aa.com.tr/en
Haberi Kaynağında Oku

Anadolu Ajansı

Bu haber Anadolu Ajansı kaynağından 09.04.2020 tarihinde alınmıştır.
https://www.aa.com.tr/en
https://www.aa.com.tr/tr/politika/hdp-grup-baskanvekili-oluc-gundemi-degerlendirdi/1798585